Motoreduktor – budowa i rodzaje motoreduktorów

motoreduktory

Motoreduktor to przekładnia lub zespół przekładni na stałe połączonych z silnikiem. Przekładnie znajdują się w jednej obudowie (czasami kilku obudowach) i zastępują duże gabarytowo przekładnie konwencjonalne takie jak na przykład przekładnia pasowa. Dzięki zwartej budowie zajmuje niewiele miejsca a jego przełożenia dzięki wielostopniowym przekładniom mogą sięgać nawet kilkadziesiąt tysięcy. Motoreduktor może być wyposażony w elementy dodatkowe takie jak sprzęgła jednokierunkowe (wolnobiegi), hamulce, itp.

silniki elektryczne

Najważniejszą zaletą są małe wymiary motoreduktora. Projektant projektujący aplikacje nie musi skupiać się na projektowaniu przekładni, wystarczy że dobierze motoreduktor  o odpowiednich parametrach z katalogu.  Musi on znać tylko cztery główne parametry aby dobrać odpowiedni motoreduktor: obroty wału wyjściowego, moment wyjściowy (lub moc i sprawność), współczynnik przeciążenia, pozycje pracy. Wadą motoreduktorów jest ich wielkość w przypadku gdy przenoszona ma być duża moc i jednocześnie ma być duże przełożenie. W takim przypadku lepiej zastosować tradycyjną przekładnie pasową.

Rodzaje motoreduktorów

  • motoreduktory walcowe (z przekładnią walcową)
  • motoreduktory płaskie (z przekładnią walcową, ale wewnętrzne ukształtowanie przekładni umożliwia zmieszczenie kilku dodatkowych stopni przełożenia)
  • motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową)
  • motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową)
  • motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną)

Przykłady motoreduktorów

motoreduktor z małym silnikiem motoreduktor z silnikiem motoreduktor baldor motoreduktor z silnikiem reduktor bez dołączonego silnika

silniki elektryczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.