Silnik krokowy
Szczególnym rodzajem silnika elektrycznego jest silnik krokowy. Obrót wirnika w silniku krokowym jest wymuszany poprzez cykliczny przepływ prądu w uzwojeniach stojana. Najczęściej wykorzystuje się silniki krokowe bipolarne posiadające 2 uzwojenia ale równie często można spotkać silniki krokowe posiadające 3, 4, 8 lub więcej uzwojeń stojana.
Sterowanie takim silnikiem wymaga zastosowania specjalnego układu, który cyklicznie generuje przepływ prądu w poszczególnych uzwojeniach. Zaletą silnika krokowego jest fakt że silnik może obracać się z dowolnie małą prędkością a nawet może zostać zatrzymany w miejscu jeżeli sterownik przestanie puszczać prąd do kolejnych uzwojeń. Nowoczesne sterowniki silników krokowych umożliwiają podział pełnych kroków silnika krokowego, które są zależne od ilości magnesów stałych rozmieszczonych na wirniku na mniejsze części. Dzieje się to poprzez regulacje natężenia prądu przepływającego poprzez kolejne uzwojenia silnika krokowego.
Kliknij i sprawdź cenę silników krokowych w sklepie EBMiA.pl
Hybrydowe silniki krokowe łączą w sobie zasadę funkcjonowania silników krokowych z magnesami trwałymi. Wirnik posiada jedną lub więcej par ułożonych płytek , zawierających wiele zębów wzdłuż jego średnicy zewnętrznej. Płytki są namagnetyzowane i przez to posiadają biegun północny i południowy zorientowany wzdłuż osi wału silnika krokowego. Silniki konwencjonalne muszą obracać się ciągle a silniki krokowe mogą wykonywać obrót w postaci kroków. Ilość kroków przypadających na pełen obrót jest określony przez liczbę zębów konstrukcji silnika oraz możliwości sterownika silnika krokowego. Najczęściej spotykane są silniki krokowe posiadające 200 kroków na obrót czyli 1.8°/krok.
Wadą silników krokowych jest silna zależność momentu obrotowego od prędkości. Czym wyższa prędkość obrotowa silnika krokowego tym moment obrotowy maleje. Na wykresach dostarczanych przez producenta silnika krokowego jest narysowana charakterystyka tych dwóch wartości. Silnik krokowy najlepiej sprawuje się gdy jego prędkość obrotowa nie przekracza 1000rpm. Przy przekroczeniu wartości prędkości granicznej moment obrotowy jest tak mały że silnik nie jest w stanie pokonać własnego tarcia i mimo podawania impulsów sterujących na cewki wirnik zatrzymuje się.
Silniki krokowe wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu gdzie wymagane jest precyzyjne pozycjonowanie. są to wszelkiego rodzaju elementy linii technologicznych, urządzenia pakujące, sortery, rozkładarki smd, frezarki, grawerki i inne maszyny cnc.
Schemat budowy wewnętrznej silnika krokowego
Rotor silnika krokowego
SILNIK KROKOWY
Kliknij i sprawdź cenę silników krokowych w sklepie EBMiA.pl
Bardzo ciekawy filmik z wydrukowanym silnikiem na drukarce 3D.