Falowniki Lenze

Lenze jest liderem w produkcji falowników i napędów. Na tej stronie omówię podstawowe typy falowników .

falownik lenze smdFalownik Lenze SMD

Falowniki ESMD to bardzo popularne urządzenia wykorzystywane w wielu aplikacjach przemysłowych. Posiadają bardzo czytelny wyświetlacz LED oraz trzy przyciskową klawiaturę umożliwiającą szybki dostęp do funkcji menu. Falownik posiada bardzo łatwy dostęp do złączy przewodów zasilających i sterowniczych. Swobodnie programowalne wejścia i wyjścia sterownicze cyfrowe i przekaźnikowe wyjście umożliwiają swobodne budowanie systemu opartego o ten falownik.

falowniki lenze Falowniki Lenze dostępne w sklepie internetowym EBMiA.pl

Częstotliwość kluczowania jest płynnie ustawiana od 10kHz. Falownik umożliwia sterowanie silnikami w zakresie częstotliwości od 0 do 240hz. Typ sterowania skalarne. Komunikacja z falownikiem w zależności od modelu możliwa jest za pomocą interfejsu CAN lub Modbus Rs485. W falowniku zastosowano innowacyjny moduł pamięci EPM. Pamięć EPM falownika jest to kostka dostępna z przedniego panelu falownika, umożliwia ona zaprogramowanie jej wcześniej w specjalnym urządzeniu i zamontowanie w falowniku. Dzięki tej pamięci możliwa jest natychmiastowa wymiana falownika w przypadku jego uszkodzenia i podmiana modułu EPM. Eliminuje to potrzebę programowania nastaw nowego falownika i skraca maksymalnie czas wymiany urządzenia. Falowniki tej serii występują jako urządzenia jedno i trzyfazowe w zakresie mocy od 0,25kW do 22kW.


 

Falownik Lenze 8200 VECTOR

falownik -8200-vectorKolejnym bardzo popularnym falownikiem firmy Lenze jest falownik serii 8200 VECTOR. Jest to bardzo zaawansowany technicznie przemiennik częstotliwości. Do falownika można dołożyć bardzo dużą ilość różnych kart rozszerzających i modułów komunikacyjnych. Te karty to między innymi Moduł I/O, moduł aplikacyjny, Panel z wyświetlaczem alfanumerycznym. Falownik dzięki kartom komunikacyjnym może komunikować się w standardzie CAN, ProfiBus, LECOM (RS232/RS485), DeviceNet, i innych. Falowniki tej serii występują jako jednofazowe i trzy fazowe o mocach od 0,25kW do 90kW . Falowniki te znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebna jest wygodna obsługa, szybka diagnoza i komunikacja.  Dzięki czytelnemu tekstowemu panelowi z wyświetlaczem możemy bardzo szybko skonfigurować falownik oraz sprawdzić jego stan lub przeczytać informacje o błędzie. Wewnętrzna pamięć urządzenia pozwala zaprogramować  kolejny falownik kopiując szybko ustawienia z zaprogramowanego falownika. Falownik charakteryzuje również bardzo zwarta budowa przez co nie zabiera on dużo miejsca w szafie sterowniczej. W falowniku istnieje możliwość wybrania kilku trybów pracy, wybranie odpowiedniego ustawia program sterujący silnikiem według specjalnie opracowanego algorytmu.

 • Z bardzo zmiennymi obciążeniami
 • Z trudnym rozruchem
 • Z regulacją prędkości (sprzężenie zwrotne obrotów)
 • Z wyższą dynamiką (np. napędy pozycjonujące i dosuwające)
 • Z wartością zadaną momentu obrotowego
 • Z ograniczaniem momentu obrotowego (regulacja mocy)
 • Silniki reluktancyjne trójfazowe
 • Silniki samohamujące trójfazowe
 • Silniki trójfazowe z przydzieloną na stałe charakterystyką częstotliwość−napięcie
 • Napędy pomp i wentylatorów o charakterystyce kwadratowej
 • Napędy grupowe (kilka silników podłączonych do jednego przemiennika częstotliwości)
 • Identyczne silniki i takie same obciążenia
 • Różne silniki i/lub zmienne obciążenia

 

falowniki lenze Falowniki Lenze dostępne w sklepie internetowym EBMiA.pl


 Falownik Lenze 8400 BaseLine

falownik 8400 baselineZaawansowane falowniki serii 8400 BaseLine umożliwiają podłączenie silnika o mocy od 0,25kW do 3kW. Maksymalna częstotliwość wyjściowa to 300Hz. Falowniki te umożliwiają sterowanie w trybie U/F oraz bezczujnikowe sterowanie wektorowe. Możliwość przeciążenia na 3 sekundy 180% znamionowego prądu umożliwia sterowanie silnikami napędzającymi procesy o dużym wstępnym obciążeniu. Falownik znakomicie nadaje się do sterowania przenośników, wentylatorów i pomp. Programowanie jest bardzo proste, może odbywać się za pomocą wbudowanej cztero przyciskowej klawiatury i czytelnego wyświetlacza LED lub za pomocą specjalnego programu zainstalowanego na komputerze PC. Falownik został wyposażony w programowalny moduł pamięci EPM, który umożliwia zaprogramowanie falownika na zewnętrznym urządzeniu lub przeniesienie zapisanych wartości do innego falownika. Wiele wyjść i wejść cyfrowych i analogowych pozwala na stworzenie najbardziej optymalnej konfiguracji połączeniowej i sygnalizacyjnej. Komunikacja z falownikiem może odbywać się za pomocą wielu protokołów. Falownik posiada bardzo wiele bibliotek funkcji sterującej silnikami, pozwala również tworzyć własne algorytmy sterujące silnikiem

 

 

 

 


Falownik Lenze ESV / SMV

falowniki-lenze-smvBardzo ciekawe rozwiązanie falowników w obudowie o klasie ochrony IP65, która to umożliwia pracę falownika w bardzo trudnych warunkach przemysłowych takich jak kurz, pył, wilgoć. Klasa ta pozwala również na zalewanie falownika strugami wody co pozwala na pracę tego falownika nawet na zewnątrz bez dodatkowej obudowy.  Falowniki występują w przedziale mocowyn od 0,25kW do 45kW, umożliwiają przeciążenie do 200% wartości prądu znamionowego. Po przeciążeniu o 100% falownik wraca do normalnej pracy w zaledwie 0,15 sekundy i to bez dodatkowego sprzężenia zwrotnego. Bardzo duża liczba modułu rozszerzeń i komunikacyjnych pozwala dostosować falownik do wielu aplikacji. Komunikacja może się odbywać między innymi  poprzez protokół RS485 – Modbus RTU, CANopen, Profibus DP, DeviceNet. Falownik można zaprogramować za pomocą wymiennego modułu EPM (Elektroniczny Programowalny Moduł) . Ustawienia mogą być zapisane na kości a następnie skopiowane do innych falowników. Falowniki zostały wyposażone w 3 wejścia cyfrowe, 1 definiowane wejście analogowe: 0…10V lub 0…20mA, 1 wyjście analogowe 0…10V. Jako dodatkowe akcesoria można dołożyć dynamiczny rezystor hamujący oraz zewnętrzną klawiaturę.

 

falowniki lenze Falowniki Lenze dostępne w sklepie internetowym EBMiA.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.